top of page

Jak przygotować zdrowy Mazurek na Wielkanoc?

Tradycja w nowoczesnym wydaniu


Mazurek to tradycyjne ciasto wielkanocne, które jest obecne na polskich stołach od wieków. Chociaż oryginalny przepis zawierał dużo cukru i tłuszczu, to dziś możemy przygotować zdrowszą wersję tego wypieku, która zachowa smak i aromat oryginału.


Zdrowe składniki

Aby przygotować zdrowy Mazurek, musimy zwrócić uwagę na składniki, które wykorzystujemy w jego produkcji. Możemy zastąpić tradycyjną mąkę pszeniczną na mąkę orkiszową lub pełnoziarnistą. W ten sposób zwiększymy zawartość błonnika w naszym wypieku, co wpłynie korzystnie na trawienie i poziom cukru we krwi. Zamiast białego cukru, możemy użyć miodu, syropu klonowego lub stewii, aby zmniejszyć zawartość kalorii i cukru w naszym wypieku.

Zdrowe dodatki

Klasyczny Mazurek zawiera dużo orzechów i bakalii, które są bogate w tłuszcze i białka. Możemy zwiększyć ich wartość odżywczą, wykorzystując orzechy nerkowca, migdały, orzechy laskowe, pestki dyni lub słonecznika. Dodatkowo, możemy dodać do naszego wypieku suszone owoce, takie jak żurawina, morele czy figi, które są bogate w witaminy i minerały.


Zdrowe polewy

Tradycyjny Mazurek często jest polewany karmelem lub czekoladą, co zwiększa jego kaloryczność i zawartość cukru. Możemy jednak zastąpić te składniki mniej kalorycznymi, jak np. gorzką czekoladą z wysoką zawartością kakao lub jogurtem naturalnym. Dodatkowo, możemy posypać nasz wypiek świeżymi owocami, co nie tylko doda smaku, ale i witamin.


Przepis na zdrowy Mazurek

Aby przygotować zdrowy Mazurek, potrzebujemy:

 • 2 szklanki mąki orkiszowej

 • 1 szklanka miodu lub syropu klonowego

 • 1/2 szklanki oleju kokosowego

 • 1/2 szklanki mleka roślinnego

 • 1 jajko

 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 • 1 łyżeczka cynamonu

 • 1/2 szklanki orzechów nerkowca

 • 1/2 szklanki migdałów

 • 1/2 szklanki orzechów laskowych

 • 1/2 szklanki pestek dyni

 • 1/2 szklanki suszonej żurawiny

 • Gorzka czekolada lub jogurt naturalny do polewy

Krok 1: Wymieszaj w misce mąkę, proszek do pieczenia i cynamon. Krok 2: W drugiej misce zmiksuj jajko, miod lub syrop klonowy, olej kokosowy i mleko roślinne. Krok 3: Dodaj suche składniki do mokrych składników i wymieszaj. Krok 4: Pokrusz orzechy i dodaj je do ciasta razem z żurawiną. Krok 5: Przełóż ciasto do formy i wyrównaj. Krok 6: Piecz w temperaturze 180 stopni przez 25-30 minut. Krok 7: Po upieczeniu ostudź Mazurek. Krok 8: Rozpuść gorzką czekoladę w kąpieli wodnej lub użyj jogurtu naturalnego jako polewy. Krok 9: Posyp nasz wypiek orzechami laskowymi i pestkami dyni.


Na podstawie szacunkowej liczby kalorii wynoszącej 1600-1800 dla całego przepisu, możemy podzielić go na porcje, aby mieć pojęcie o liczbie kalorii na porcję. Zakładając, że przepis daje 8-10 porcji, przybliżona liczba kalorii na porcję wyniosłaby:

 • 8 porcji: 200-225 kalorii na porcję

 • 10 porcji: 160-180 kalorii na porcję

Warto zauważyć, że dokładna liczba kalorii na porcję może się różnić w zależności od rozmiaru i grubości plasterków oraz ewentualnych dodatków lub ozdób. Zawsze warto użyć wagi kuchennej lub miarek do odmierzania porcji, zwłaszcza jeśli próbujemy trzymać się określonego dziennego celu kalorycznego.

Mazurek to nieodłączny element polskiej tradycji wielkanocnej. Możemy jednak przygotować jego zdrowszą wersję, która zachowa smak i aromat oryginału, ale jednocześnie będzie lepsza dla naszego zdrowia. Zdrowe składniki, zdrowe dodatki i zdrowe polewy to klucz do sukcesu w przygotowaniu zdrowego Mazurka. Przepis na Mazurek, który przedstawiłam, jest jednym z wielu sposobów na to, jak przygotować zdrowy wypiek na Wielkanoc. Warto eksperymentować i wprowadzać zmiany do tradycyjnych przepisów, aby przygotować zdrowe i smaczne potrawy dla całej rodziny.5 views0 comments
bottom of page