top of page

Dieta If It Fits Your Macros (IIFYM)

Dieta If It Fits Your Macros (IIFYM), znana również jako dieta "flexible dieting", jest podejściem do żywienia, które skupia się na spożywaniu określonych ilości makroskładników - białek, węglowodanów i tłuszczów - w celu osiągnięcia określonych celów żywieniowych, takich jak utrata wagi lub zwiększenie masy mięśniowej.Zalety diety IIFYM są liczne. Jedną z największych zalet jest to, że umożliwia ona większą elastyczność w wyborze spożywanych produktów. Zamiast koncentrować się na jedzeniu "zdrowych" lub "niezdrowych" produktów, dieta IIFYM skupia się na odpowiednim bilansie makroskładników w diecie. Oznacza to, że można spożywać różnorodne produkty, włącznie z tymi, które nie są tradycyjnie uważane za "zdrowe", takie jak fast food, słodycze czy chipsy, ale w określonych ilościach.


Inną zaletą diety IIFYM jest to, że pozwala ona na łatwiejsze utrzymanie bilansu kalorycznego. Spożywanie określonej liczby makroskładników może pomóc w kontrolowaniu ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia, co może prowadzić do utraty wagi lub zwiększenia masy mięśniowej.

Dzięki diecie IIFYM można również zwiększyć świadomość żywieniową i nauczyć się dokładniej czytać etykiety produktów spożywczych. Zamiast polegać na ogólnych wytycznych dotyczących zdrowego odżywiania, dieta IIFYM skupia się na konkretnych ilościach makroskładników, co może pomóc w zrozumieniu, jakie produkty są najlepsze dla naszego ciała i dlaczego.


Mimo tych zalet, dieta IIFYM ma również swoje wady. Jednym z największych problemów związanych z tą dietą jest to, że może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Choć dieta IIFYM skupia się na spożywaniu odpowiednich ilości makroskładników, może być trudno uzyskać wystarczającą ilość mikroskładników, takich jak witaminy i minerały, z jedzenia.

Inną wadą diety IIFYM jest to, że może prowadzić do nadużywania jedzenia "niezdrowego". Chociaż dieta ta pozwala na spożywanie różnych produktów, włącznie z tymi, które tradycyjnie uważane są za "niezdrowe", nadużywanie tych produktów może prowadzić do problemów zdrowotnych.Pomimo tych wad, niektórzy ludzie decydują się na rozpoczęcie diety IIFYM ze względu na jej elastyczność i umożliwienie spożywania ulubionych produktów. Dla osób, które nie chcą rezygnować z ulubionych smaków i jedzenia, dieta IIFYM może być dobrym rozwiązaniem.

Innym powodem, dla którego niektórzy ludzie wybierają dietę IIFYM, jest to, że umożliwia ona lepszą kontrolę nad spożywanymi ilościami jedzenia. Może to pomóc osobom, które mają tendencję do objadania się lub jedzenia w nadmiernych ilościach, w kontrolowaniu swojego apetytu i spożywaniu odpowiednich ilości kalorii.


Podsumowując, dieta IIFYM ma swoje zalety i wady, a decyzja o jej rozpoczęciu powinna być starannie przemyślana i skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Dla niektórych osób może to być dobre rozwiązanie, które pozwoli na elastyczność w diecie, kontrolę nad kaloriami i zwiększenie świadomości żywieniowej. Dla innych jednak dieta IIFYM może prowadzić do niedoborów składników odżywczych lub nadużywania jedzenia "niezdrowego". W każdym przypadku, ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby żywieniowe i preferencje, a także skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety.

2 views0 comments
bottom of page