top of page

Co Jeść Po Treningu? Zdrowe i Smaczne Propozycje

Trening to ważna część zdrowego stylu życia. Odpowiednia dieta jest równie istotna co regularne ćwiczenia. Po treningu warto dostarczyć organizmowi odpowiedniego pożywienia, aby zregenerować się i zbudować mięśnie. W tym artykule przedstawiamy propozycje, co warto zjeść po treningu, aby odżywić organizm i dodać mu energii. • Białko

Białko jest niezbędne do budowania mięśni. Po treningu warto dostarczyć organizmowi białka, aby zregenerować mięśnie. Dobre źródła białka to jaja, ryby, mięso, nabiał i rośliny strączkowe.

 • Węglowodany

Węglowodany są ważnym źródłem energii. Po treningu warto zjeść posiłek zawierający węglowodany, aby uzupełnić poziom glikogenu w mięśniach. Dobre źródła węglowodanów to owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i kasze.

 • Owoce i warzywa

Owoce i warzywa są bogate w witaminy i składniki mineralne. Po treningu warto zjeść posiłek zawierający dużo warzyw i owoców, aby dostarczyć organizmowi witamin i składników mineralnych potrzebnych do regeneracji.

 • Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne są dobrym źródłem elektrolitów i węglowodanów. Po intensywnym treningu warto wypić napój izotoniczny, aby uzupełnić poziom elektrolitów i węglowodanów w organizmie.


Idealny czas na jedzenie po treningu


Optymalnym czasem na zjedzenie posiłku po treningu jest około 30 minut do godziny po zakończeniu treningu. Jest to tzw. "okno anaboliczne", w którym organizm jest w stanie najlepiej wchłonąć składniki odżywcze. W tym czasie organizm jest w stanie przyswoić węglowodany i białka, co przyspiesza proces regeneracji mięśni i uzupełniania zapasów glikogenu.


Jeśli posiłek nie zostanie zjedzony w ciągu godziny po treningu, organizm nadal będzie w stanie wchłonąć składniki odżywcze, ale w mniejszej ilości. W takim przypadku dobrze jest zjeść posiłek w ciągu dwóch godzin po treningu.


Czego unikać po treningu


Warto pamiętać, że niektóre produkty spożywcze mogą opóźnić proces wchłaniania składników odżywczych po treningu. Należą do nich przede wszystkim tłuste i ciężkostrawne potrawy oraz alkohol. Unikaj jedzenia fast foodów, smażonych potraw i słodyczy bezpośrednio po treningu, ponieważ może to opóźnić regenerację mięśni.


Przykładowy posiłek po treningu: Sałatka z grillowanym kurczakiem i awokado


Składniki:

 • 1 filet z kurczaka

 • 1 awokado

 • 1 cebula czerwona

 • 1 papryka czerwona

 • 1 papryka żółta

 • Sałata rzymska

 • Sól i pieprz

 • Oliwa z oliwek

Instrukcja:

 1. Przygotuj grill lub patelnię grillową i rozgrzej ją.

 2. Przygotuj kurczaka, przecinając go na pół wzdłuż grzbietu, aby uzyskać dwie cienkie części. Posól i posyp pieprzem.

 3. Grilluj kurczaka przez około 5-7 minut z każdej strony lub do momentu, gdy mięso będzie dobrze ugrillowane i wewnętrzna temperatura wyniesie 75 stopni C.

 4. Odstaw kurczaka na bok, aby się ostudził.

 5. Przygotuj sałatkę, krojąc awokado, cebulę, papryki i sałatę rzymską na kawałki. Umieść je w misce.

 6. Dodaj oliwę z oliwek i lekko posól i popieprz.

 7. Pokrój kurczaka na mniejsze kawałki i dodaj do sałatki.

 8. Dokładnie wymieszaj składniki, aby dobrze się połączyły.

 9. Podaj sałatkę i ciesz się zdrowym posiłkiem po treningu.

Można dodać kilka dodatkowych węglowodanów do powyższego przepisu, aby uzupełnić glikogen w mięśniach po treningu. Oto kilka propozycji:

 1. Dodaj ugotowane quinoa lub brązowy ryż do sałatki.

 2. Zjedz porcję pieczywa pełnoziarnistego, takiego jak chleb żytni lub razowy, z kurczakiem i awokado.

 3. Zjedz owoce, takie jak banana, kiwi lub jagody, jako przekąskę po posiłku.

Można także dodać więcej warzyw do sałatki, takich jak marchew, cukinia czy bakłażan, które również dostarczą węglowodanów oraz składników odżywczych, takich jak witaminy i błonnik.

Pamiętaj, że ilość węglowodanów, jakie należy spożyć po treningu, zależy od intensywności i długości treningu oraz indywidualnych potrzeb organizmu. Dobrym wyborem są węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, które zapewniają stały dopływ energii do organizmu.
Podsumowanie

Po treningu warto dostarczyć organizmowi odpowiedniego pożywienia, aby zregenerować się i zbudować mięśnie. Dobre źródła białka to jaja, ryby, mięso, nabiał i rośliny strączkowe. Dobre źródła węglowodanów to owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i kasze. Odpowiednie odżywianie po treningu jest kluczowe dla regeneracji mięśni i uzupełnienia poziomu glikogenu w organizmie. Najlepiej spożyć posiłek w ciągu 30 minut do godziny po zakończeniu treningu, aby w pełni wykorzystać tzw. "okno anaboliczne". Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw oraz alkoholu bezpośrednio po treningu, ponieważ mogą one opóźnić proces wchłaniania składników odżywczych. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do odżywiania po treningu.

4 views0 comments
bottom of page